openSUSEa suomeksi

openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: RaijaR - 14.02.2026 - klo:18:17

Otsikko: HP Smart Tank 7006 All-In-One tulostimen asennusongelmia
Kirjoitti: RaijaR - 14.02.2026 - klo:18:17
Hain eilen em. tulostimen postista.
Ongelmia oli tietysti.  ;)
Nyt olen saanut tulostimen toimimaan suhtkoht asiallisesti, mutta yksiongelma on:

HP haluaa välttämättä kytkeytyä wifin kautta nettiin, mutta en osaa poistaa ko. kytkentää, kun en sitä tarvitse. Ongelma on se, että tietokone jää totaaliseen jumiin resetin jälkeen, koska (luultavasti) HP haluaa nettiin, eikä minulla ole salasanaa nettiin. Osoite in 123.hp.com. QR-koodi on, mutta en osaa kännykällään ko. tietoa luoda  :-[

Sitten kyssäri, mitä skannariohjelmaa suosittelette? 
==================================================
jk. Analyysi oli hyvä, mutta väärä. Olin kytkenyt hiiren, näppiksen ja HP-tulostimen hubiin, joka oli kytketty tietokoneen persuksiin. Tämä viritys toimi vanhalla Epsonin tulostimella, mutta ei enää. Laitoin jokaisen laitteen omaan usb-liittimeen ja homma toimii taas.

__
Otsikko: Vs: HP Smart Tank 7006 All-In-One tulostimen asennusongelmia
Kirjoitti: peran - 15.02.2026 - klo:07:58
Sitten kyssäri, mitä skannariohjelmaa suosittelette? 

Minun mielestäni paras tuntemani skannausohjelma linuxilla on xsane. Tosin se myös taitaa olla monipuolisin. (Eli jos haluaa mahdollisimman yksinkertaisen, joka tekee saman homman, niin tämä suositus ei ole hyvä sinulle.)
Otsikko: Vs: HP Smart Tank 7006 All-In-One tulostimen asennusongelmia
Kirjoitti: maksim - 15.02.2026 - klo:12:02
Yksinkertainen skannaustyökalu on Skanlite ja vielä yksinkertaisempi on Simple-scan.
Muistaakseni molemmat ovat Susen repoissa.
Gimpissä taitaa olla myös skanneri lisäosa.
Otsikko: Vs: HP Smart Tank 7006 All-In-One tulostimen asennusongelmia
Kirjoitti: RaijaR - 15.02.2026 - klo:17:51
Asensin Skanliten, se toimii ihan hyvin.

Minulla oli eilen ongelmia, kun sama minkä ohjelman asensin, niin aina tuli herja "muistialueen ylitys".
Kursin sitten tietokonetta tuolta osin (paremminkin tuurilla kuin taidolla) ja jossain vaiheessa alkoi Xsane toimimaan, mutta se oli minusta turhan monipuolinen.