openSUSEa suomeksi
Muut => Yleinen keskustelualue => Aiheen aloitti: RaijaR - 25.08.2024 - klo:17:26
-
Hei
Asun koulua vastapäätä, jossa varsinkin eskarilaiset ja alaluokkalaiset ovat tykästyneet koiraani (aikuiset ei ehkä niinkään). Tunnetusti (?) (mini)bullterrierit rakastavat lapsia ja kun minulla oli pari vuotta sitten "kuva" (cartoon.jpg) ikkunassa, niin he muistavat se vieläkin.
Nyt siis haluaisin, joku GIMPia osaava poistaisi kuvasta taustan, niin tulostaisin sen ja laittaisin ikkunaan lasten iloksi.
https://www.skbt.fi/kaapiobullterrieri/rotumaaritelma/
Lähetän kuvan xfc-formaatissa, mikäli joku haluaa auttaa tässä asiassa :)
-
Laita tulemaan niin katsotaan miten käy.
-
Syväys on Gimpissä kyllä kohtuuhelppoa: valitse alue millä tahansa valintatyökalulla – vaikka koko kuva (vaikka se poistaisi sitten hauvalta naamankin). Sitten valikosta Värit | Väri → Alfa… ja muuta haluttu väri läpinäkyväksi. Se näkyy näytöllä ruutukuvioisena.
-
Ehkä monimutkaisinta on lisätä alfa-kanava, kun se näkyy kuvasta puuttuvan.
Klikkaa Tasoi:sta (layer) hiiren kakkosella kuvan mukaisesti...
Sen jälkeen voikin sitten jo muuttaa valittu läpinäkyväksi delete-painikkeella.
-
Tässäpä tämä.
Mutta taitaa olla helpointa, että tulostan paperille ja leikkaan Fiskarssin ompelusaksilla joutavat pois ;D
-
Aika hätäseen tossa vetäsin, että ei kestä ehkä kriittistä tarkastelua, mutta toivottavasti kelpaa.
-
Kiitos, tämä on ihan riittävän hyvä :)