openSUSEa suomeksi
openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: Muikkunen - 01.02.2007 - klo:20:29
-
elikkä asensin juuri SuSe 10.2 ja haluasin tietää miten ohjelmia lisätään, mitä repot ovat? ja mihin ja miten niitä lisätään?
kiitos etukäteen :] ???
-
täältä keskustelusta löydät oleelliset repot
http://www.kotoistaminen.novell.fi/forum/index.php?topic=148.0
Kannattaa varmaan muutenkin selata tota "openSUSEn asennus ja käyttö" kohtaa sieltä löytyy paljon vinkkejä jotka voi auttaa.
Repot lisätään Yastilla. Olikohan se suomeksi "Ohjelmat" --> "asennuslähde"
-
olen tyhmä, enkä vieläkään tajunnut miten repoja asennetaan.
http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-guru/rpm/10.2
http://packman.iu-bremen.de/suse/10.2
nuo haluasin pistää, jos joku vaikka näyttäisi screenshoteilla miten tehdään :D
olen aika avutuon :<
-
En nyt screenshotteja jaksa ottaa, mutta koitan selittää sanoin.
Avaat Yastin ja laitat root salasanan siihen. Sitte aukee se ikkuna ja siinä oikealla toinen ylhäältä on semmonen kuvake ku "Asennuslähde". Klikkaat sitte siitä ja se alkaa tarkistamaan niitä jo asennettuja repoja. Sitten siinä tulee semmonen listä missä on niitä repoja ja siellä alhaalla on kolme nappia "Lisää" "Muokkaa" "Poista", siitä painat lisää. Ja siitä valitset sitten "Määritä verkko-osoite..." ja siihen laitat sitte noi urlit.
-
kiitos kovasti, taas kerran opin jotain uutta :P kiitos sinun sain toimimaan :)
-
Joo eipä mitään. Se on vaan kiva ku saa itekki nyt jo auttaa vähän toisia ku oppinu jo jotenkuten käyttämään tätä. :)
-
Hei elikkä minulla olisi samanlainen ongelma ja järjestelmä on openSUSE 10.2. Miten niitä ohjelmia lisätään/asennetaan. olen googlettanut tuntitolkulla mutta tolkkua ei tule, voisiko joku ystävällisesti vääntää tämän rautalangasta.
-
Avaat yastin ja sitten Ohjelmistonhallinta. Siihen tulee semmonen ikkuna jossa vasemmalla ylhäällä on haku kenttä, siihen vaan kirjotat ohjelman nimen jonka haluat asentaa ja siihen oikeelle tulee kaikenlaisia paketteja. Niihin laitat raksin ruutuun mitä haluat asentaa.
-
heh se ei ollut vaikeaa.kysymällä oppii ja kiitoksia vain kovasti :)
-
Täältä löytyy sitten apuja moneen asiaan.
http://opensuse.fi/Toiminnot:Kaikki_sivut
-
Hei elikkä minulla olisi samanlainen ongelma ja järjestelmä on openSUSE 10.2. Miten niitä ohjelmia lisätään/asennetaan. olen googlettanut tuntitolkulla mutta tolkkua ei tule, voisiko joku ystävällisesti vääntää tämän rautalangasta.
http://opensuse.fi/Ohjelmien_asentaminen