openSUSEa suomeksi
		openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: Mäkmies - 06.02.2009 - klo:18:41
		
			
			- 
				Kun en saanut Suse 11.1:stä boottaamaan Firewire-levyltä asensin sen koneen (Intel Mac Mini, piirikortti Intel 945) omalle kiintolevylle muuttamalla osioita ja kokoja.
 Sda 1= Mac OSX, sda 2= looginen asema jolle Kubuntu 8.10=sda5, Suse 11.1 juuriosio"sda=7, sen Home=sda8 ja yhteinen swap=sda6.
 
 Tällä kertaa Suse käynnistyi (EFI-boot loaderilla ja Grubilla) mutta Kubuntu enää ei!
 Asennus ehdotti grubia osiolle sda 2 (looginen) ja hyväksyin sen. Kun Kubuntu ei käynnistynyt, (virheilmoitus "ERROR 15, FILE NOT FOUND" muutin grubin yastilla muotoon "yhdistä olemassaolevien grubvalikoiden kanssa". Ei auttanut. Sitten muutin vielä grubin asentumaan MBR:ltä. Ei auttanut.
 
 Onko lopputulos että täytyy luopua koko Susesta, koska Kubuntu on kuulema lapsille
 rakas eikä sitä saa poistaa?
 (Kubuntunhan saa käynnistymään konsolin grub-komennoilla.)
 
 Antakaa Susefanit nopea vastaus, jos ratkaisu vain on löydettävissä!
 
 
 
 
- 
				laitatko sen opensusen grubin tänne.
 
 su
 cat /boot/grub/menu.lst
 
- 
				Enpä saanut systeemiä toimimaan joten asensin Susen sisäiselle kiintolevylle ja sillä sikari. Kokeilin lisäksi Kubuntua firewire-levylle. Ei käynnistynyt, "vakava virhe grubin asennuksessa".
 Kysymys on osiotaulun virheestä, joka on nuorison kokeiluissa joskus tullut. "Error 5: Partition table invalid or corrupt"
 MITEN MBR:N SAA  KORJATTUA? Siis Intel Macissä. (Windows-koneessahan sen on varsin helppo nakki.)
 Koneessa on Time Machine varmuuskoiointi ja sen tallennusosio on firewire-levyllä. Siitäkö homma on kiinni?
- 
				TÄMÄ ON ON RATKAISEMATON TOISTAISEKSI!
			
- 
				TARKOITAN ETTÄ ONGELMAA EI PYSTYTÄ RATKAISEMAAN ENNENKUIN APPLE-JÄRJESTELMÄ MUUTTAA FIRMWARE:Ä. 
			
- 
				Aika hankala auttaa kun ei intelmäkkiä ole, ja tuosta EFIstä ei sen tarkempia kokemuksia ole.
			
- 
				Laitan samaan keskusteluun vaikka lie eri tilanne.
 
 Joskus ihmetellään, miksi vaihdan linux-jakeluja. Aika monesti hyvin toiminut linux on vain yhtäkkiä kieltäytynyt yhteistyöstä. Vaikka asennuslevyillä yleensä on molevinaan vikaantuneen asennuksen korjaus, ei se minulla ole toiminut. Varmaan olen ollut siihen liian tyhmä :P
 
 Ihan uteliaisuutta asennan silloin jonkin muu jakelun. Nyt sitten 64-bitin SuSe 11.1 pottuili samoin kuin muut linux:
  Booting 'openSUSE 11.1-2.6.277-9, (sda6)
 root(hd0,5
 Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
 kernel /boot/........
 
 Error 15:File not found
 Press any key to cont
 ja palaa Grubin valikkoon.
 
 Asennanko vanhan tutun Slackwaren vai yritänkö jotenkin selvittää syyn SuSen pottuiluun ???