openSUSEa suomeksi
openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: insidious - 22.01.2009 - klo:17:50
-
Hei!
En löytänyt keskusteluista listaa asennuslähteistä packmanit ym (11.1). voisiko joku antaa listan tai laittaa linkin? Tahtoisin löytää kaikki cidekit leffojen musan ym. kuunteluun ja katseluun. Lisäksi tahtoisin firefoxiin kaikki mahdolliset liitännäiset että esin yle.fi/areena lastenohjelmat näkyy. Ja toki Vuze ja skype olisi mukava saada toimimaan.
-
Avaa YaST2 > Ohjelmisto > Ohjelmistolähteet
Lisää > Yhteisöasennuslähteet napsauta seuraava, ja uusi asennuslähdeluettelo haetaan verkosta.
Lisää haluamasi asennuslähteet luettelosta.
-
aah tämähän on todella hieno uudistus ! Kitoos taas
-
aah tämähän on todella hieno uudistus ! Kitoos taas
Tuo on ollut mukana jo 10.3:ssa ;)
-
ok niin saattoi olla.Mitenkäs ne firefoxin liitännäiset onko jotain valmista pakettia kehitetty?
-
ok niin saattoi olla.Mitenkäs ne firefoxin liitännäiset onko jotain valmista pakettia kehitetty?
Siis tarkoitat VLC:n, Kaffeinen ja Mplayerin ym selainliitännäisiä, joiden avulla voi toistaa videoita (esim Yle Areena) selainikkunassa?
openSUSEn paketinhallinnasta löytyy niiden suhteen ainakin seuraavat vaihtoehdot, joista vain yksi voi olla kerrallaan käytössä/asennettuna: kaffeine-mozilla, xine-browser-plugin, gxine-browser-plugin, vlc-mozillaplugin, mplayerplug-in, totem-plugin.
Ylen videoiden suhteen on valitettavasti vaikea ennustaa, mikä noista lähtee toimimaan, joten kannattaa kokeilla itse (asentaa aina yksi paketti ja käynnistää Firefox välissä uudelleen).
Ylen videoiden problematiikkaa on pohdittu mm Linux.fi-wikissä:
http://linux.fi/wiki/YLE_Areena_ja_Elävä_arkisto (http://linux.fi/wiki/YLE_Areena_ja_Elävä_arkisto)
Mitä muihin liitännäisiin tulee, niin Flashin saa asennettua paketista flash-player (asenna lisäksi libflashsupport-paketti, mikäli esim youtuben äänen kanssa tulee ongelmia).
Jos Java-liitännäistä ei vielä ole, niin se löytyy paketista java-1_7_0-icedtea-plugin.