openSUSEa suomeksi
openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: Owdy - 28.09.2008 - klo:12:23
-
Työpöydän taustakuva vaihto bugittaa. Taustakuvan vaihdosta ei tapahdu mitään vaikka kuinka klikkais 'käytä'. Ja ei, en poista .kde4 hakemistoa koska se ei voi olla aina ratkaisu että menetät kaikki asetukset joka kerta kun joku asia bugittaa :D
Versio 4.1.2 (KDE 4.1.1 (KDE 4.1 >= 20080828)) "release 52.2"
-
Joo, näin tällä kertaa. Asiasta on kirjoiteltu jonkin aikaa jo 'maailmalla', mutt tää bugi ei onneks mua kiusaa ;) - varjot ja muut pikkukivat kun säilyi
-
Joo, näin tällä kertaa. Asiasta on kirjoiteltu jonkin aikaa jo 'maailmalla', mutt tää bugi ei onneks mua kiusaa ;) - varjot ja muut pikkukivat kun säilyi
Onko maailmalla keksitty ratkaisua? :)
-
Mä en tiedä, että mitä maailmalla on keksitty, mutta mä tein todellisen "purkkapaikkauksen",kun kyllästyin vihertävään taustaan.
Eli, susessa taustakuvat ovat /usr/share/wallpapers kansiossa ja ainakin itselläni oletustaustakuva oli openSUSE110-1600x1200.png. Nimimesin sen uudestaan. Seraavaksi linkitin haluamani taustakuvan tohon kansioon ja annoin sitten linkille nimeksi ton openSUSE110-1600x1200.png.
Tietenkin muutin ton oman taustakuvani ekana .jpeg:stä .png:si ja kooltaat samansuuruiseksi (1600x1200). En sitten tiedä, että onko se välttämätöntä, mutta tei sen ihan varmuudeksi niin.
Tää on kyllä varmaan yks turhimpia tekemiäni virityksiä, sillä uskon, että seuraava päivitys korjaa ongelman, mutta teinpä sen silti.
-
kokeileppa kirjautua pihalle kd4:sta ja ajaa konsolista(ctrl+alt+f1) omana käyttäjänä:
cd /tmp
mkdir kde4-$USER-backup
mv *$USER* kde4-$USER-backup/
ja sitten kokeilla kirjautua uudelleen kde4:n..
-
Täällä vastaava ongelma ilmaantu eilen. No meinasin vaihtaa 3.5 puolelle kun tuntu olevan muutakin häikkää. Kun kirjauduin ulos, en enää päässytkään sisään. Boottaus päätty tekstitilaan josta pääs yastiin, muttei mihinkään muualle. Herjaa en enää muista ulkoa, mutta kernelissä oli jotain näytönohjaimeen liittyvää. Käytössä nvidia kortti.
-
Onks teillä Qt44 päivityslähteissä?
Jos ei, niin laittakaa. Se pitää päivittää muiden mukana.
Täällä joku - oliko jmp (?) - antoi ohjeet miten tekstilassa saa homman hoidettua
ja taisin minäkin kertoa kun olin maailmalta ohjeen löytänyt
Mutt nyt en enää muista tietty sitä.
Ekaks piti tekstilassa saada tuo QT44 asennuslähteeksi tai tietty KDE 3.5.x:n puolelta graafisesti Yastissa yhtä hyvin.
Ja sitt piti päivitys vielä ajaa.
Ja nimerkki tjm:ää tai jpm:ää (?) lainatakseni: "ei se niin vaikeaa ole" ;)
-
Onks teillä Qt44 päivityslähteissä?
On
Ja nimerkki tjm:ää tai jpm:ää (?) lainatakseni: "ei se niin vaikeaa ole" ;)
Ei ookkaan. Asennuslähteen lisäys:
su
zypper ar http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Qt/openSUSE_11.0/ QT
muoks: niin ja sitten päivitetään kaikki paketit:
zypper up -t package
zypper dup
Lisätietoja: 'zypper help' tai pitkän kaavan mukaan 'man zypper'
-
Lisäsin tuon asennuslähteen ja se onnistui, mutta tuossa alapalkissa olevassa
automaatti päivityksessä oli pari päivitystä ja asensin ne. Sitten kun ne oli
päivitetty niin tuli ilmoitus "Poistettiin asennuslähde QT ylläolevien virheiden vuoksi"?
Mitähän tuo? Ja kun klikkas tuon pois niin vielä toinen taulu "virhe välimuistitietokannan
rakennuksessa: signature verification failed for repomd.xml"?
-
Alapalkissa keltainen kolmio ja viesti.