openSUSEa suomeksi

openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: harppa - 26.09.2008 - klo:21:29

Otsikko: Taustajärjestelmäliitäänäinen... ?
Kirjoitti: harppa - 26.09.2008 - klo:21:29
Yes. OpenSUSE 11.0 rokkaa!

Tuli Souneran verkkovian ja samaan aikaan 10.2:n joku omituinen päivitys -härdelli yhtäaikaa ja lakkasi vallan pelittämästä verkkoyhteydet 10.2:ssa. No, winukassa Firefox herkesi toimimaan kun ensin Explorerin (kuinka alas sitä pitääkään vajota) kautta sen päivitti ts. poisti vanhan ja asensi uuden. Jep. Imuutin sitten tämän 11.0 ja YES. Netti toimi asennuksen jälkeen heti! Ihan ensi kerta kun ei tarvinnut tehdä mittäään.

Mutta. Asennuksessa valitsin työpöydäksi, jos merkitystä, KDE 3.5 (kun luvattiiin että on vakaa) ja nyt näyttää alapalkissa varoituskolmio tekstiä: "Virhe: Taustajärjestelmäliitännäistä ei ole määritelty kunnolla. Käytä määritysdialogia valitsemaan oikea taustajärjestelmäliitännäinen" ????
Mitäs tämä meinaa? Repoja?

Muuten tuntuisi olevan entisestään parempi. Olen sentään käyttänyt Sussua jostain 8.x asti. Well, enempi käyttäjä kuin osaaja muuten.
Otsikko: Vs: Taustajärjestelmäliitäänäinen... ?
Kirjoitti: MikP - 26.09.2008 - klo:22:01
Sun pitää valita, mitä taustapalikkaa (http://opensuse.fi/Automaattiset_p%C3%A4ivitykset) (tuo on KDE4:lle, mutta toimii muistaakseni samalla idealla KDE3:ssa)  päivitys käyttää. Kyse ei siis repoista, vaan siitä, että päivitys käyttää Zypp-taustaosaa. Miksiköhän tämä ei ole oletuksena päällä?!

Otsikko: Vs: Taustajärjestelmäliitäänäinen... ?
Kirjoitti: harppa - 26.09.2008 - klo:23:06
Aivan. Thanks.
Otsikko: Vs: Taustajärjestelmäliitäänäinen... ?
Kirjoitti: guest158 - 26.09.2008 - klo:23:14
ja pitäisköhän sitä sitt vielä rekisteröityä` koska siinä asennusohjelma (?) ilmottaa asentaneensa päivitysserverin päivityslähteisiin.

Rekisteröityminen lie tarpeen jonkin tilastonikkarin vuoksi - lie seuraa käyttäjämääriä, tms.
Ei sinne ainakaan omia nimiä, ym tarvi antaa.
Eikä sitä alinmaista täppää (koodi- tai salasana tai mikä olikaan) oo tarvis ruksata.

Ja sitt se zypper-valinta, niin johan lakkaa herjaamasta 'viatonta käyttäjää' ;)