openSUSEa suomeksi

openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: mikko1200 - 17.09.2008 - klo:17:33

Otsikko: KDE 3.5.9 ongelma
Kirjoitti: mikko1200 - 17.09.2008 - klo:17:33
Kun kirjaudun sisään, antaa KDE huomattavan määrän virheilmoituksia "MIME-tyyppi application/octet-stream ei löytynyt". Nuo kun kuittailee pois, ohjelmat käynnistyy. Lopulta kuitenki jysähtää jumiin koko työpöytä. Ohjelmat jotka ehkä on saanut käyntiin toimivat aikansa. Tämä tapahtuu vaan KDE:llä ja meikäläisen tunnareilla. Muilla käyttäjillä toimii hienosti ja omilla tunnareillanikin ongelmitta esim. tällä IceWM:llä jota nyt käytän. Joku KDE ongelma selvästi siis. Mitenköhän saisi korjattua? openSUSE 11 on kyseessä.
Otsikko: Vs: KDE 3.5.9 ongelma
Kirjoitti: jmp - 17.09.2008 - klo:17:41
Älä kirjaudu sisään graafisesti vaan tty1(ctrl+alt+F1) ja kirjaudu sieltä omalla tunnuksellasi. Suorita sitten komento

mv .kde .kde_vanha

Paina sitten näppäinyhdistelmää ctrl+alt+F7 ja kirjaudu uudestaan.
Kun KDE on käynnistynyt niin siirrä tarpeelliset määritykset tuolta .kde_vanha-hakemistosta .kde-hakemistoon
(jos käytössä on kmail ja esim kwallet)
Otsikko: Vs: KDE 3.5.9 ongelma
Kirjoitti: mikko1200 - 17.09.2008 - klo:18:31
Kiitos ohjeesta, tein sen mukaan. Muutamat virheilmot heitti vieläkin mutta toimii. Mitkä kansiot siellä .kde -folderissa sisältää mitäkin? Siis mitkä kopioin että saan työpöytäni mahdollisimman samanlaiseksi kuin se oli ennenkin ilman uudelleen säätämistä. Mitä ei ainkaan kannata kopioida ettei ongelma toistu?
Otsikko: Vs: KDE 3.5.9 ongelma
Kirjoitti: jmp - 17.09.2008 - klo:18:42
Kiitos ohjeesta, tein sen mukaan. Muutamat virheilmot heitti vieläkin mutta toimii. Mitkä kansiot siellä .kde -folderissa sisältää mitäkin?
Siis mitkä kopioin että saan työpöytäni mahdollisimman samanlaiseksi kuin se oli ennenkin ilman uudelleen säätämistä.

Kopioi .kde/share/apps-hakemistosta niiden ohjelmien hakemistot joita käytät. ja sitten myös  .kde/share/config-hakemistosta ohjemien määritystiedostot.

Lainaus
Mitä ei ainkaan kannata kopioida ettei ongelma toistu?

Vaikea sanoa, missä ongelma mahdollisesti piilee.
Otsikko: Vs: KDE 3.5.9 ongelma
Kirjoitti: mikko1200 - 17.09.2008 - klo:19:20
Työpöydän asetukset palautettu ja ongelma poistettu. Kiitos avusta.