openSUSEa suomeksi
openSUSE => Asennus ja käyttö => Aiheen aloitti: LassiLeevi - 19.05.2008 - klo:21:16
-
Ilmenikö muilla updaten yhteydessä kde 3.5.9:n katoaminen, mm. kerneli näköjään tänä iltana (19.5) päivittyi, ja joitain kde 4.0.4 paketteja. Samalla ainakin multa hukkui vanha ja vakaa 3.5..
-
Onneks noin ei sentään käyny, kun tänäänKIN päivitin KDE 4:n. Tällä kertaa poikkeuksellisesti 4:n puolelta jopa. Yleensä teen päivitykset 3.5.9:n puolelta.
Mutt käynnistyminen kesti tuskallisen kauan. Pistin kerran jopa raadollisesti poikki Ivo-bootilla, mikä ei miskään kuitenkaan auttanut, mutta onneksi vaihdoin tekstipuolelen seurantaan, jotta näkisin mitä tapahtuu, kun käynnistys jauhoi voimalla kovalevyä, mutt eteni vain vaivoin.
No pääsi se sitt 'maaliin' ja kaikki käynnistyi kiltisti.
Tätä kirjoittelen nyt 3.5.9:n puolelta OK.
Mutt kernelin päivitystä ei mun kohdalle osunut...
Millä ohjelmalla päivityksesi teit?
Kysyn siksi, että Yastilla päivitettäessä se kyllä selkeesti ilmoitti ristiriitaisuuksista kdebace4-workpace:n osalta ja minä jätin sen senvuoksi pois. Muut meni OK.
Uudenpaa kerneliä en mun lähteistäni löytänyt nyt jälkeenpäinkään kuin jo pitkään käyttämäni 2.6.22-17 (?). Myöskään nVidian ajuri ei oo just päivittyny.
Eiks ne zypperit tms ilmoita etukäteen ristiriitaisuuksista riippuvuuksissa, niinku Yast ilmottaa?
-
Tuolla updater-appletilla päivittelin, eikä paljon valitellut. Tossa updaterissa on vielä semmonenkin pikkubugi taas vaihteeksi että jos salasanakyselydialogissa on "keep password" rastitettuna, nin appletti ei päivitä mitään vaan vain tsekkaa tarjolla olevat päivitykset :P
No, huomiselle menee tämä arpominen sitten.
-
Sama kävi täällä ??? asensin KDE4:n Yastin kautta jonka jälkeen lisäilin muutaman KDE4 asennuslähteen ja päivitin kaikki paketit.
Tämän jälkeen KDE3:sta ei enää löydy kirjautumisruudun valinnoista
-
Sama ongelma täällä. Joku viimepäivien päivityksistä hävitti KDE 3.5:n käynnistysvalinnoista. Olisiko kellään nopeaa "parannuskeinoa" tiedossa ? Kiitos !
-
Tuo edellämainittu kdebase4-workspace (tai joku vastaava kde4:ään liittyvä workspace-päätteinen) paketin kun poistin ja asensin KDE 3:n uudestaan niin hyvin pelitti.
-
Ilmeisesti oli poistanut joitakin KDE:n paketteja KDE4:n asennuksen aikana (laiska kun olin enkä lukenut mitä poistetaan :))
Ohjelmistonhallinta auki -> suotimeen "Ohjelmistoryhmät" -> ruksi kohtaan "KDE-perusjärjestelmä" tämän jälkeen alkoi KDE3 toimimaan
-
Kiitos tkane - neuvoillasi homma hoitui. ;D